“Danas ar kasti” ieteikumi skapja kārtošanai

Šobrīd daudz laika pavadām mājās. Tas prasa ieradumu maiņu, pielāgošanos jaunam režīmam un noteikti arī neērtības. Pamanīju, ka daudz vairāk un apzinātāk ievēroju lietas, kas man pieder. Īpaši skatiens apstājās pie tā, ko jau sen esmu gribējusi sakārtot, bet nekad nav pieticis laiks.

Tāpēc uzrunāju burvīgo kārtības un organizēšanas konsultanti Danu Gulbi jeb “Danu ar kasti”. Pagājušajā piektdienā par šo tēmu aprunājāmies Ecattus Instagram live. Tā kā šo video nebija iespējams saglabāt, nolēmu Danas vērtīgos padomus apkopot bloga rakstā. Ceru, ka noderēs.

Zemāk ir 9 ieteikumi ieteikumi no Danas, kas tev palīdzēs skapja kārtošanā.

✔️ Zini, kas tev pieder

Neeksistē mantu minimums vai mantu daudzums pēc kā būtu jātiecas: “Ja tev ir milzīga garderobes telpa ar garu stangu un plauktiem, veido to kādu vien vēlies. Galvenais nosacījums — ir jāspēj aptvert un kontrolēt to, kas tev pieder. Problēma nav mantu daudzums. Problēma ir tad, ja mēs nezinām, kas mums pieder.”

Ja tu nekontrolē sev piederošo mantu daudzumu, ir daudz lielāka iespēja, ka:

  • emocionāli jutīsies slikti, jo mantas kontrolēs tevi;
  • izdarīsi nevajadzīgus pirkumus.

 

✔️ Ieplāno laiku, kuru veltīsi tikai skapja kārtošanai

Dana iesaka vienā piegājienā kārtot ne ilgāk kā 3 stundas. Pēc viņas novērojumiem individuālajās sesijās ar klientiem, pēc šī laika cilvēks jau ir pārāk noguris. Tad ir risks izmest par daudz vai tieši otrādi neatbrīvoties no visa nevajadzīgā.

Nebēdā, ja nav iespējams atvēlēt tik daudz laika vienā piegājienā. Galvenais ir ieplānot noteiktu laiku, ko veltīsi tikai šai nodarbei. Tās var būt kaut vai 30 minūtes.

⚡Svarīgi! Dana iesaka “iekonservēt” skapja kārtošanas progresu. Tas nozīmē nelikt kopā sakārtotās un nesakārtotās drēbes. To, ko neesi paguvusi izšķirot, ieliec grozā vai kastē un atstāj redzamā vietā. Tad ir lielāka iespējamība, ka lielo kārtošanu gribēsi pabeigt līdz galam citreiz.

 

✔️ Lietas, kas patīk pa īstam

Lai tiktu pie ideālā skapja, Dana savām klientēm iesaka par katru lietu pavaicāt “Vai tā man patīk? Vai tā man rada siltas emocijas?” Šis kritērijs var likties grūtāk atbildams nekā “Kad tu pēdējo reizi šo lietu lietoji?”, bet pēc Danas pieredzes tieši šis jautājums palīdz izveidot tādu māju un skapi, kas rada vislielāko prieku ilgtermiņā.

⚡ Svarīgi! Nenomaskē zem “man patīk” to, kas īstenībā nemaz neiet pie sirds. No tām lietām, kuras mēs glabājam tikai tāpēc, ka pirktas pa dārgu naudu un ir žēl izmest, ir jātiek vaļā. Tas pats attiecās arī uz mantām, kas ir skapī vainas izjūtas dēļ. Piemēram, tās var būt aktualitāti zaudējušas vai nepraktiskas lietas, ko ir uzdāvinājusi draudzene, atdevusi māsa. No tā visa noteikti ir jāatbrīvojas.

 

✔️ Uzņemies atbildību

Pieņemot lēmumu par kādas lietas atstāšanu skapī, tu par to uzņemies pilnu atbildību. Tu zini, ka šī lieta no tevis prasīs vietu skapī un rūpes. Ja to apzinies, tad daudz vieglāk ir saprast, vai “patikšana” ir pa īstam.

 

✔️ Ja nevari pieņemt lēmumu, atstāj redzamā vietā

Iespējams kārtošanas laikā parādīsies mantas par kurām nevari izlemt — paturēt vai atbrīvoties. Noliec tās redzamā vietā. Galvenais ir neielikt tās maisā vai skapjaugšā. Ja tās būs tavā acu priekša, tad katru dienu, atverot skapi, varēsi uzdot sev jautājumu, līdz sapratīsi īsto atbildi.

 

✔️ Atvērta tipa skapis var būt kārtīgs

Ja tev ir kronšteins vai skapis bez durvīm, ir vērts ieguldīt drēbju pakaramajos. Gadījumā, ja tas nav iespējams, pakaramos var sagrupēt pa veidiem. Piemēram, no sākuma koka, tad plastmasas utt. Tam ir milzīgs spēks ne tikai izskata dēļ. Šādi tiek panākts, ka visiem apģērbiem ir vienāds plecu augstums. Tīras līnijas cilvēka acij rada kārtīgu iespaidu.

Drēbes uz pakaramā Dana iesaka izvietot pēc garuma — kreisajā pusē garākās drēbes, tad īsākās. Ja ir iespējams, var grupēt arī pēc krāsām un toņiem. Būs papildus kārtības efekts.

Plauktus var organizēt ar kastēm. Ja pērc jaunas, tad izvēlies necaurspīdīgas kastes. Ja gribi būt radoša, vari aplīmēt kurpju kastes. Kastes palīdz vizuāli radīt kārtīgu efektu, kā arī tās ir praktiskas. Ja vienā kastē rodas nekārtība, tad tas nerada nekārtīgu iespaidu visā skapī.

 

✔️ Sezonas un nesezonas apģērbus glabā atdalīti

Gadījumā, ja tev nav atsevišķa garderobes telpa, Dana iesaka ziemas un vasaras drēbes nodalīt. Nesezonas kastes var būt blīvāk sakārtotas, savukārt ikdienas apģērbam ir jābūt pārskatāmam un brīvi pieejamam.

⚡ Svarīgi! Nesezonas kastēs nedrīkst likt to, kas netiks izmantos vai lietas par kurām nevari pieņemt lēmumu. Neliec tur pavasara mēteli, kas vairs neder vai kleitu ar saplēstu rāvējslēdzēju u.c.

 

✔️ Tiec vaļā no krēsla uz kura tiek samestas ikdienā vilktās drēbes

Iespējams tas ir vai kādreiz ir bijis katrā mājā — krēsls guļamistabā uz kura tiek liktas drēbes. Vienkāršākā stratēģija, kā tikt vaļā no šī ieraduma, ir pārlikt krēslu uz citu vietu vai istabu.

Pēc tam ir jāsaprot ģimenes nostāja pret jau vilktām drēbēm. Ja apģērbs ir tīrs — vai to var likt atpakaļ skapī, vai tam tiek paredzēta kāda cita vieta?

⚡ Svarīgi! Katrai lietai ir jābūt gala vietai, kur to nolikt. Tas attiecās arī uz apģērbu, ko velkam ikdienā. Piemēram, ja nevēlies vilktās drēbes likt atpakaļ skapī, tās var pakarināt uz skaistiem āķīšiem, kas iekārtoti aiz durvīm.

 

✔️ Ideālais skapis ir praktisks iebūvējamais skapis

Ja tu plāno iegādāties vai projektēt jaunu skapi, tad Dana iesaka izvēlēties iebūvējamo skapi ar durvīm. Svarīgi, lai tajā būtu pēc iespējas garāka stanga drēbju pakaramajiem. Blakus sadaļā — kumodes tipa atvilktnes vismaz līdz krūšu augstumam. Virs stangas un kumodes Dana iesaka izvietot plauktus, kur atrastos kastes ar nesezonas apģērbu un apaviem.

 


 

Varbūt arī tev ir kāds padoms par skapja kārtošanu? Dod ziņu komentāros!

Vairāk par Danu uzzini viņas mājas lapā un sociālajos tīklos:

danaarkasti.lv

Danas Instagram profils

Danas Facebook lapa

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *